SSWSC 01 SSWSC 01 SSWSC 01 SSWSC Photos SSWSC Photos SSWSC Photos SSWSC Photos SSWSC Photos SSWSC 01 SSWSC Photos SSWSC Photos SSWSC Photos SSWSC Photos SSWSC Photos SSWSC Photos SSWSC Photos SSWSC Photos

About SSWSC

Annual Awards Recognition

At the end of each season at the SSWSC, we host an Awards Ceremony to commemorate the hard work of our athletes and coaches. These are organized into “overall” awards, “memorial” awards, and “coach” awards below.

View the 2021 photos here

Watch the 2020/2021 Live Feed on our Facebook Page

Overall Club Awards

The Bea Kirby Trophy, awarded to Bonnie Sue Larson
Discipline: Nordic Combined

Award Description:

  • Established in 1993
  • For Most Improved Female Nordic Jumper
  • Steamboat females first began jumping in the 1928 Winter Carnival.
  • Beatrice Kirby was one of the girls who won during the last jumping events held in the 24th Annual Winter Carnival in 1934.
  • This award recognizes and helps to promote females in Nordic Jumping by honoring one athlete each year with the Bea Kirby Trophy.

Recipients:
Year/Recipient
00/01 Emily Hannah
01/02 Vikki Brown
02/03 Mary O’Connell
03/04 Emily Hannah
04/05 Emily Hannah
05/06 Emily Hannah
07/08 Mary O’Connell
08/09 Natalie Bohlmann
09/10 Margaret Lichtenfels
10/11 Dominique Katthain
11/12 Natalie Bohlmann
12/13 Nita Englund
13/14 Annika Belshaw
14/1 Logan Sankey
15/16 Alexa Brabec
16/17 Aspen Bennett-Manke
17/18 Annika Belshaw
18/19 Emma Russell
19/20 Tess Arnone
20/21 Bonnie Sue Larson

Snowboarding Excellence Award, awarded to Jesse Hamric

Discipline: Snowboarding, ages 14+

Award Description:

  • This award was established during the 2001/2002 season.
  • The Snowboarding Excellence Award recognizes the Snowboard development athlete, age 14 and under, who exhibits the highest level of team participation, and a positive attitude and a dedication to the sport of Snowboarding

Year/Recipient
01/02 Chloe Banning
02/03 Grant Murray
03/04 Madeline Schaffrick
04/05 Drew Dummit
05/06
06/07 Taylor Gold
07/08 Spencer Vaughan
08/09 Nik Baden
09/10 Billy Winters
10/11 Marty Boyd
11/12 Cody Winters
12/13 Savanna Rose Atkins
13/14 Winston Vaughan
14/15 Johnny Duty
15/16 Grace Drobek
16/17 Walker Overstake
17/18 Baden Park
18/19 AJ Juneau
19/20 Aimee Wild
20/21 Jesse Hamric

Cross Country Outstanding Performance Award, awarded to Wally Magill

Discipline: Cross Country

Award Description:

  • This award is presented to an athlete whose hard work and dedication to training has resulted in excellence in the sport of Cross Country Skiing.

Year/Recipient
00/01 Korie Steitz
01/02 Korie Steitz
02/03 Marty Smith
03/04 Paul Rose
04/05 Sarah MacCarthy
06/07 Katherine Ingalls
07/08 Ian Mallams
08/09 Michaela Frias
09/10 Michaela Frias
10/11 Michaela Frias
11/12 Mary O’Connell
12/13 Gretchen Burkholder
13/14 Lars Hannah
14/15 Lars Hannah
15/16 Noel Keeffe
16/17 Wyatt Gebhardt
17/18 Noel Keeffe
18/19 Waverly Gebhardt
19/20 Wally Magill
20/21 Wally Magill

The Hobart Freestyle Award, awarded to Xander Tater Brown

Discipline: Freestyle

Award Description:

  • This award is presented each year to one high school athlete who has excelled both scholastically and in the sport of Freestyle skiing

Year/Recipient
99/00 Logan Belz
00/01 Paul Khuri
01/02 Luke Belz
02/03 Kyle Ewing
03/04 Kylie Douglas
04/05 Abe Maynard
05/06 Abe Maynard
06/07 Alyssa Roche
07/08 Alison Crowe
08/09 Michael DeGrandis
09/10 Michael DeFrandis
10/11 George Degrandis
11/12 Gracey Whelihan
12/13 George Degrandis
13/14 Evan Smith
14/15 Zachary Rosa
15/16 Payton McElhiney
16/17 Landon Wendler
17/18 Ben Hoefer
18/19 Christopher Stone
19/20 Riley Hodges
20/21 Xander Tater Brown

Flying Further and Faster Award, awarded to Eva Minotto

Discipline: Jumping/Nordic Combined U16 or under female

Award Description:

  • This award recognizes a female Nordic-Combined athlete participating in the U16 or under programs of the Steamboat Springs Winter Sports Club, who has exhibited exceptional strength of character through her commitment and passion towards achieving personal Nordic-Combined athletic goals with the SSWSC, who has embraced the concept of “teamwork” that is reflected in her supportive participation as a team member of her SSWSC program, and who also has a disciplined focus towards academics.
  • This award is sponsored and funded by Kathi Meyer, a long-standing community supporter of the SSWSC and its Nordic-Combined programs.

Year/Recipient
16/17 Annika Belshaw
17/18 Tess Arnone
18/19 Aspen Bennett-Manke
19/20 Alexa Brabec
20/21 Eva Minotto

Snowboarding Outstanding Performance Award, awarded to Ava Halberg

Discipline: Snowboarding

Award Description:

  • This award is presented to a snowboard athlete who has excelled both scholastically and in the sport of Snowboarding.

Year/Recipient
99/00 David Edelman
00/01 Michelle Gorgone
01/02 David Manthei
02/03 David Manthei
03/04 Chad Oliver
04/05 Nathan Rothe/David Zavik
05/06 Cody Kurowski
06/07 Steven Smith and Charlie Peddie
07/08 Ariel Tredway
08/09 Mick Dierdoff
09/10 Chloe Banning/Grant Murray
10/11 Natalie Geer
11/12 Maggie Carrigan
12/13 Myles Silverman
13/14 Berin Klawiter
14/15 Ben Larsen
15/16 Cody Winters
16/17 Johnny Duty
17/18 Meredith Conner
18/19 Kendall Harrington
19/20 Izzy Hamric
20/21 Ava Halberg

Telemark Reipelykkje Award, awarded to Barron Fleming

Discipline: Snowboarding

Award Description:

The Reipelykkje “Rap” Award is awarded to the Telemark athlete who, rather than winning a lot of races, has had success measured by the following criteria:

  • A great work ethic all season.
  • An enthusiastic, supportive approach to teammates and to telemark.
  • An athlete who is making the most of his or her talent.
  • An athlete who is a good example of the high-quality type of athlete we are proud to have in the Winter Sports Club.

Year/Recipient
10/11 Tanner Visnick
11/12 Jack Rosenthal
12/13 Brendan Durran
13/14 Lyta Foulk
14/15 Anthony Tucciarone
15/16 Quinn Keefe
16/17 Finn Dresen
17/18 Sal Malone
18/19 Izzy Cerasoli
19/20 Hudson Merlina
20/21 Barron Fleming

Freestyle Coaches Cup, awarded to Liam Siefken

Discipline: Freestyle, U14+

Award Description:

Created during the 2004 / 2005 Ski Season by the Freestyle Staff to be presented to the Athlete that embodies the characteristics that best represent the SSWSC Freestyle Program.

The Coaches Cup Trophy was donated to the Steamboat Springs Winter Sports Club in April 2005 by the coaching staff of Erik Skinner, Garth Hager, Timmy Meagher, Nate Bird, Calder O’Sullivan, Damian Wells and Nelson Carmichael.

Criteria:

  • Male or female U14 or older competitive Freestyle athlete.
  • Must exhibit steady progress throughout the season while maintaining a positive attitude with outstanding love and dedication to the sport of Freestyle.
  • Must exhibit the highest level of sportsmanship, work ethic, team participation, cooperation and attendance during the season.

Year/Recipient
04/05 Brian Adams
05/06 Jonas Seiler
06/07 Abe Maynard
07/08 Ryan Dyer
08/09 Nick Sear
09/10 Reed Snyderman
10/11 Michael Degrandis
11/12 Brad Hoefer
12/13 Brad Hoefer
13/14 Patrick Dillon
14/15 Landon Wendler
15/16 Kenzie Radway
16/17 Riley Hodges
17/18 Carina Creamer
18/19 Anabel Ayad
19/20 Katie McLaughlin
20/21 Liam Siefken

Erika Mueller Snowboard Spirit Award, awarded to Tatum Lightner

Discipline: Snowboarding

Award Description:

Established in 2005 by the SSWSC Snowboard Team, this award is presented to a snowboard athlete from any program that best represents the passion and dedication to the sport of snowboarding.

The recipient exhibits the following criteria:

  • A work ethic demonstrated repeatedly over the years
  • An enthusiastic, supportive approach to teammates and the sport
  • An athlete who, through hard work and perseverance, is making the most of their talent
  • An athlete who represents the SSWSC snowboard team in a positive manner
  • A rider who exemplifies the fun, passion and self-motivation inherent in the sport of snowboarding.

Year/Recipient
04/05 Ian Heath
05/06 Steven Smith
06/07 Leah Jones
07/08 Skylar Weir
08/09 Harrison Weinberg
09/10 Will Peddie
10/11 Maggie Carrigan / Garrett Denney
11/12 Ania Budzynski
12/13 Converse Fields
13/14 Katie Keough
14/15 Rosie Mancari
15/16 Jacy Werner
16/17 Cody Winters
17/18 Christian De Oliveira
18/19 Nate True
19/20 Dana Albers
20/21 Tatum Lightner

Ned Grant Memorial Trophy, awarded to Charlie Welch, Erik Belshaw

Discipline: Cross Country

Award Description:

The Ned Grant Trophy was donated to the Steamboat Springs Winter Sports Club by the Grants in April 1973. The winners of the Ned Grant Trophy are selected based on the following academic and skiing criteria:

  • Alpine Junior Racer and 1 Nordic Junior Racer
  • Season’s competition record (entered races)
  • High Academic Standards

Year/Alpine Athlete/ Nordic Athlete
00/01 Brede Halsnes, Jessica Philip
01/02 Gaspar Perricone, Hennie Kashiwa
02/03 Tony Cesolini & Lisa Perricone, Austin Ross
03/04 Marsh Gooding, Austin Ross
04/05 Tina Roberts, Mike Gleason
05/06 Heidi Hillenbrand, Melissa Krause
06/07 Jenny Allen, Charlie Stoddard
07/08 Mary Rachel Hostetter, Brett Denny
08/09 Max Marno, Katherine Ingalls
09/10 Shane McLean, Emily Hannah
10/11 Maria Hillenbrand, Mary O’Connell
11/12 Natalie Pearl, Emily Hannah
12/13 Vreni Lupear, Evan Weinman
13/14 Jesse Laughlin, Gretchen Burkholder
14/15 Mary Kate Hackworthy, Grant Andrews
15/16 Ellese Lupori, Kathleen O’Connell
16/17 Will McConnell, Evan Barbier
17/18 Trey Seymour, Jimmy Colfer
18/19 Hannah Soria, Wally Magill
19/20 Nick Unkovskoy, Cooper Jones/Canden Wilkinson
20/21 Charlie Welch, Erik Belshaw

 

Memorial Awards

Ritter Memorial Courage Cup, awarded to Axton Juneau
Discipline: Awarded to an athlete, coach, or parent in any discipline

Award Description:

  • This trophy is awarded to a member of the Winter Sports Club – skier, coach or parent – whose courage is an inspiration to others.
  • This award is presented in memory of a man named John Ritter who lived in Steamboat for more than twenty years. He lived life to the fullest, loved his family and skied hard. John passed away at a young age after he and his family battled his long illness with courage and dignity and helped those around him to feel at ease.
  • This first cup was presented in 1993 to John Ritter and his family for the courage they showed in helping John in his battle.
  • Over the past 20 year this award has honored those with courage and determination in our midst and tonight’s recipient is no exception.

Year/Recipients
92/93 The John Ritter Family
93/94 Abernathy Family in memory of Charlie
94/95 Olinger Family
95/96 Brett Buckles
96/97 Ryan Roberts
97/98 Bryan Fletcher
98/99 Bob Dapper
99/00 Skeeter Werner
00/01 Susan Garber Solomon
01/02 Matt Kane
02/03 Kristopher Allen
03/04 The Family of Willard Anderson
04/05 The Tyler Gooding Family
05/06
06/07 Sammi Smalley
07/08 Dr. Rosanne Iverson
08/09 Linda and Jennie Symon
09/10 Sam Harrelson
10/11 Jake Sear
11/12 Heather Park
12/13 Abby Voorhis
13/14 The Blair Family
14/15 Abby Habermehl
15/16 Hildebrand Family
16/17 Reilly Mewborn
17/18 The Kolvereid Family
18/19 SSWSC Community
19/20 Millie Flanigan
20/21 Axton Juneau

Stahly Memorial Award, awarded to Andres Valencia

Discipline: Freestyle

Award Description:

  • This award was created in March of 1995 as a memorial for Dave Stahly, the son of Bill and Diane Stahly. Dave competed with dedication and personal sacrifice in order to mount a presence on the tour and get to the Nationals.
  • This award, in memory of Dave Stahly, is presented to the SSWSC freestyle athlete who exhibits outstanding dedication, performance, effort and sportsmanship.

Year/Recipient
00/01 Scott Vos
01/02 Chris Pusey
02/03 Lauren Crawford
03/04 Eddie Keiser
04/05 Eliza Outtrim
05/06 Kylie Douglas
06/07 Kara Johnson
07/08 Bo Randolph
08/09 Rob Burden
09/10 Dalton Lee
10/11 Ryan Dyer
11/12 Reed Snyderman
12/13 Skyler Kauf
13/14 Ryan Dyer
14/15 Avital Shimko
15/16 Tyler Strnad
16/17 River King
17/18 Misha Jensen
18/19 Katie McLaughlin
19/20 Anabel Ayad
20/21 Andres Valencia

Wilbur Madsen Memorial Award, awarded to Max Nye

Discipline: Jumping/Nordic Combined

Award Description:

  • Established April, 1993
  • This is a character award that is not based on results or ability but the love of sport, enthusiasm, great attitude and fun. This award was created when SSWSC coach Will Madsen was tragically killed in a skiing accident in Alaska. Will was fun, energetic, daring and sometimes larger than life!
  • This award is given to a Ski Jumping or Nordic Combined athlete each year.

Year/Recipient
00/01 Matt Cook
01/02 Alex Miller
02/03 Bryan Fletcher
03/04 Adam Peters
04/05 Davis Miller
05/06 Jake Barker
06/07 Ben Berend
07/08 Nicholas Madden
08/09 Jasper Good
09/10 Adam Loomis
10/11 Grant Andrews
11/12 Davis Petersen
12/13 Decker Dean
13/14 Brenden Andrews
14/15 Lucas Rowse
15/16 Peter Rosenthal
16/17 Nick Hammer
17/18 Thomas Miller
18/19 Arthur Tirone
19/20 Aspen Bennett-Manke
20/21 Max Nye

Asher Lesyshen-Kirlan Memorial Award, awarded to Ridge Barnes

Discipline: Nordic Combined or Alpine, 8-13

Award Description:

  • Established 2014
    • This award was created in 2014 in memory of Asher Lesyshen-Kirlan. Asher always had a sparkle in his eye and a bounce in his step. He was a dedicated athlete and loved everything about Howelsen Hill. Hard work and dedication was the way he approached his life, whether in sports, school or music.
    • Presented to an Alpine or Nordic Combined athlete

    Characteristics of the 8-13 year old recipient of this award:

    • perseverance
    • true grit
    • sportsmanship and respect for fellow athletes and coaches
    • dedication
    • enthusiasm and love for SSWSC

    Year/Recipients
    13/14 Bennett Gamber
    14/15 Charlie Reisman
    15/16 Adrian Beauregard
    16/17 Ethan Maines
    17/18 Arthur Tirone
    18/19 George Boisjoli
    19/20 Nathan Rind
    20/21 Ridge Barnes

Barrett Burch Memorial Trophy, awarded to Liz Benderly, Christopher Bernitt

Discipline: Youth Development

Award Description:

  • The Barrett Burch Memorial Trophy was donated by the Jim Dudley Family in 1985
  • Awarded to the most improved skier in our young skiers’ programs- U8+ and Little Vikings
  • Winners must have been involved in the entire season of training and the Little Viking recipient
  • Must be a participant who cross-country skied and jumped.

Year/Little Viking Athlete/ U8+ Athlete
85/86 Craig Wilderman, Cory Tate
97/98 Galen Batson, Daniil Tsybakov
98/99 Joanie Bier, Jonathan Melton
99/00 Jasper Gantick, Nathan Hill
00/01 Leo Starbuck, Liza Stout
01/02 Wyatt Wilson, Austin Ritzel
02/03 Abby Kissane, Samantha Stamp
03/04 Olivia Yokubonis, Andreas Foulk
04/05 Koby Vargas, Maggie McElhinney
05/06 Evan Barbier, Grant Birkinbine
06/07 Eric Summers/Bridger Boyd, Annika Lemmer
07/08 Decker Dean, Elaina Baughman/Quinn Keefe
08/09 Reilly Mewborn, Olivia Satkiewicz
09/10 Mitch Meissner, Emily Craig
10/11 Elise Colby, Soren Brockway
11/12 Aidan Kerrigan, Liam Catterson
12/13 Shane Lambert, Erik Sandvik
13/14 Koen Strook, Finley Danielson
14/15 Caroline Fitzgerald, Jeff Sturges
15/16 Kate Ryan, Shea Rossi
16/17 Nolan Holthausen, Nathan Rind
17/18 Bode Rhodes, Sunshine Christopher
18/19 Livia Spector, Sunshine Christopher
19/20 Arthur Keller, Mathilida Spaustat
20/21 Liz Benderly, Christopher Bernitt

Freestyle Pursuit of Excellence Award, awarded to Reise Wilson

Discipline: Freestyle, ages 12 and under

Award Description:

This award is to be presented to the Athlete that exhibits the positive characteristics that best represent the SSWSC Junior Freestyle programs who meet the following criteria:

  • Male or female age 12 or under Freestyle athlete.
  • Must exhibit steady progress throughout the season.
  • Must maintain a positive attitude.
  • Must exhibit the highest level of sportsmanship.

Year/Recipients
11/12 Tallak Myhre
12/13 Kai Doyle
13/14 River King
14/15 Xander Tatar-Brown
15/16 Carina Creamer
16/17 Ella Walker
17/18 Liam Siefken
18/19 Scotty Kane
19/20 Teus Deering
20/21 Reise Wilson

Buddy Werner Bronze, awarded to Hazel Fernley, Caleb Walker

Discipline: Alpine, 1 boy, 1 girl

Award Description:

  • The Buddy Werner Bronze (statue) was donated to the SSWSC by Mike and Sherry Berry in March of 1983.
  • Each season, one Alpine Junior male and female is named as the recipient of the Buddy Werner Bronze.

The criteria for the selection is as follows:

  • The winners of the Bronze shall not have won any Steamboat Cups.
  • They must have shown outstanding sportsmanship and team cooperation and exhibited progress in their skiing
  • Attendance, coachability and peer relations are taken into consideration

Year/Girls/Boys
82/83 Jennifer LeRoy, Jason Patrick
97/98 Nikki DuBord, Dustin Saunders
98/99 Kathleen Lyon, Jace Wirth
99/00 Courtney Garth, Jared Tarzian
00/01 Jamie Gay, Colton Harding
01/02 Sarah Ford, Matthew Melton
02/03 Gracy Whelihan, Ryan McMahon
03/04 Julia Cooper, Ben Kerrigan
04/05 Kestral Johnston, Andreas Foulk
05/06 Paula Cooper, William Peterson
06/07 Mackenzie Ward, Will McConnell
07/08 Hallie Myhre, Max Sauerbrey
08/09 Taylor Olson, Addison Sandvik
09/10 Parker Kortas, Brooks Birkenbine
10/11 Isabelle Boniface, Alden Wade
11/12 Copper Jones, Raffaela Pietras
12/13 Ellie Blair, Brooks Overstake
13/14 Eliza Fox, Jordan Simon
14/15 Marissa Drobek, Alex Orozco
15/16 Emily Schneider, Leo Davies
16/17 Nicole Nolting, Curtis Zanni
17/18 Kinsley Jacobsen, Luke Olson
18/19 Gracelyn Jacobson, Curtis Zanni
19/20 Caley Goforth, Chris Ingles
20/21 Hazel Fernley, Caleb Walker

Charles Abernathy Memorial “True Grit” Award, awarded to Kendall Harrington

Discipline:Multi-discipline, Post Grad

Award Description:

Started and funded by Peter Kurtz, Established April, 1994, Any discipline
“True Grit” Award is primarily intended to be awarded to an ability or post grad athlete, with preference going to a female ability athlete first.

This award is designed to be awarded to the athlete who, rather than winning a lot of competitions, has had success measured by the following criteria:

  • A work ethic demonstrated repeatedly over the years.
  • An enthusiastic, supportive approach to teammates and the sport.
  • An athlete who demonstrates hard work and perseverance
  • An athlete who is a good example of the high-quality type of person we are proud to have represent the Winter Sports Club.

Year/Recipient
93/94 Katie Howell
94/95 April Hebard
95/96 Sunny Owens
96/97 Erik Iverson
97/98 Jessica Philip
98/99 Jessica Bratley
99/00 Emiko Torito
00/01 Keegan O’Hara
01/02 Lauren Crawford
02/03 Emily Colin & Patty Hanley
03/04 Suzanne Allbright
04/05 Caterina Mader
05/06 Eimilie Colgan
06/07 Jimmy Hostetler
07/08 Katherine Ingalls
08/09 Luke Farny
09/10 Molly Newman
10/11 Madison Keefe
11/12 Charlie Von Thaden
12/13
13/14 Perri Meeks
14/15 Billy Winters
15/16 Jordi Floyd
16/17 Maggie Ryan
17/18 Avital Shimko
18/19 Cooper Scheel
19/20 Axel Kovach
20/21 Kendall Harrington

Mary C. Magill Memorial Ski Meister Award, awarded to Ethan Maines

Discipline:Multi-discipline, 13yrs old and under

Award Description:

  • The Mary C. Magill Memorial Ski Meister Award was donated to the Steamboat Springs Winter Sports Club by Mary C. Magill in 1976.

    The recipient of this trophy is selected based on the following criteria:

    • Male or female multi-discipline athlete
    • Under the age of thirteen years

    Year/Recipients
    97/98 Ben Ciavola
    98/99 Katie Conrath
    99/00 Shaq Torrella
    00/01 Luke Anderson
    01/02 Shaquille Torella
    02/03 Sam Harrelson
    03/04 Jake Barker
    04/05 Katie Conrath
    05/06 Kate Cooper/Garrett Denney
    06/07 Jack Pietig
    07/08 Matthew White
    08/09 Robi Power
    09/10 Paula Cooper
    10/11 Logan Sankey
    11/12 Finn Sias
    12/13 Bode Flanigan
    13/14 Henry Magill
    14/15 Reid Sias
    15/16 Shea Sias
    16/17 Owen Wither
    17/18 Kade Lawton
    18/19 Caman Beauregard
    19/20 Cole Contois
    20/21 Ethan Maines

Chris McNeill Memorial Award, awarded to Heidi Andre

Discipline:Cross Country

Award Description:

  • Started by Lenny and Dori McNeill in memory of Chris McNeill. Established April, 2012.
    • This was created for those athletes who may not be the stars, but are the heart. For those that work hard and are dedicated to their sport and put in extensive hours and have been through trials and tribulations on their way to their dreams.

      The Chris McNeill Memorial Belt Buckle will be awarded based on the following criteria:

      • perseverance, through ups and downs
      • Dedication
      • love of the sport
      • Being humble and having character
      • High GPA/ works hard academically

      Year/Recipients
      11/12 Haley Piske
      12/13 Lark Skov
      13/14 Cara Piske
      14/15 Anna Burkholder
      15/16 Anna Terranova
      16/17 Tyler Terranova
      17/18 Anna Terranova
      18/19 Chase High
      19/20 Ellory Kearns
      20/21 Heidi Andre

Ashley Stamp Memorial Award, awarded to Merritt Flanigan

Discipline:Alpine, Female U10-U14

Award Description:

  • The Ashley Stamp Memorial Award was donated to the Steamboat Springs Winter Sports Club by the family of Ashley Stamp in April 2006.
  • This award is presented annually to a female alpine athlete in the U10 – U14 age group
  • Characteristics: S.T.A.M.P – strength, talent, athleticism, motivation and perseverance
  • Ashley demonstrated a positive attitude, fun and outgoing personality, she was determined to live life to the fullest – she demonstrated sportsmanship and team spirit

Year/Recipients
05/06 Maria Hillenbrand
06/07 Shane Mclean
07/08 Lexie Baden
08/09 Katie Arnis
09/10 Samantha Stamp
10/11 Serina Kidd
11/12 Logan Sankey
12/13 Isabell Boniface
13/14 Alex Blair
14/15 Raffaela Pietras
15/16 Emily Craig
16/17 Ryli Adrian
17/18 Abby Olson
18/19 Avery Olson
19/20 Kinsley Jacobson
20/21 Merritt Flanigan

The Skeeter Award, awarded to Noelle Roth

Discipline:Alpine, Female, ages 10-15

Award Description:

  • This award was established in 1996 in honor of Skeeter Werner.
  • Recipient must be a female, 10-15 years old.
  • Must show outstanding sportsmanship and a good response to coaches and fellow athletes. Must show a fun attitude and team spirit.
  • Based not necessarily on results, but those with good results are not excluded
  • The award is to encourage continued participation in ski racing

Year/Recipients
99/00 Lisa Perricone
00/01 Christine Roberts
01/02 Jenny Allen
02/03 Sarah Dixson
03/04 Jamie Gay and Charlotte Letson
04/05 Gracy Whelihan
05/06 Jamie Gay
06/07 Sarah White
07/08 Natalie Pearl
08/09 Megan Rosa
09/10 Olivia Rudolph
10/11 Chandler Sedberry
11/12 Ellese Lupori
12/13 Sawyer Gander
13/14 Mackenzie Ward
14/15 Olivia Flake
15/16 Ashley Spiegel
16/17 Alex Blair
17/18 Isabelle Washburn
18/19 Nicole Nolting
19/20 Emma Mchaffie
20/21 Noelle Roth

John Fetcher Honorary Sustaining Member Award, awarded to Larry & Maggie Glueck

Discipline:multi-discipline volunteers

Award Description:

  • This award was established in February 1986, by the Winter Sports Club to honor the volunteer who has demonstrated unselfish commitment to the Steamboat Springs Winter Sports Club.
  • The Club officially changed the name of the Honorary Sustaining Member Award to the John Fetcher Honorary Sustaining Member Award, in recognition of John’s long standing dedication and unselfish commitment to our organization.

Year/Recipient
85/86 Pamela “Granny” MacPherson
96/97 Steve Kotts
97/98 Larry Stevenson
98/99 Roger Perricone
99/00 Kathy Crawford
00/01 Larry Johnson
01/02 Becky Lamb
02/03 Ed and June MacArthur
03/04 Kathi Meyer and Jim Peterson
05/06 Melvin Hitchens
06/07 John and Tammy Adams
07/08 Lon and Eileen Allen
08/09 Rick Denney
09/10 Gordon Jones
10/11 Nick Rose
11/12 Esther DelliQuadri
12/13 Ken Gay
13/14 Peter Daley
14/15 Laura Foulk
15/16 Jeff and Lissa Hostetler
16/17 Rick Mewborn
17/18 Brad and Kathy Hoefer
18/19 Dave Gowdy and Beth Wilhelm
19/20 Dave Zink
20/21 Larry & Maggie Glueck

Freeskier Vision Award , awarded to Sam Thomas

Discipline:Freeskiing age 13+

Award Description:

This award is presented to the Freeski Athlete who consistently displays the unique characteristics of the sport of Freeskiing. This individual possesses a positive vision toward their future in all aspects of their skiing and life. Criteria:

  • Male or female 13 or older Freeski athlete.
  • Must exhibit a creative and positive approach to all different venues in their skiing and life.
  • Must lead by example by having a high level of sportsmanship, positive outlook and a passion for skiing.
  • This person continually looks for innovative paths and has the courage to follow that path.

Year/Recipients
13/14 Robby Brown
14/15 Payton McElhiney
15/16 Max Sauerbrey
16/17 Bryan Gilbertson
17/18 Mac Moody
18/19 Riley Jacobs
19/20 David Schlicht
20/21 Sam Thomas

The Tyler Gooding Memorial Award, awarded to Abby Olson

Discipline:Alpine age 13+

Award Description:

This award was established in 2006 by the family of Tyler Gooding. Tyler was a dedicated member of the SSWSC providing countless hours of service to both our Nordic and alpine programs. The criteria for this award is as follows:

  • Alpine Skier, (Male or Female)
  • 13 years and older
  • Demonstrates a true passion for the sport and is committed to excellence in alpine ski racing.

Year/Recipients
05/06 Trevor Wert
06/07 Taylor Fletcher
07/08 David Hoff
08/09 Hig Roberts
09/10 Ryan McConnell
10/11 Scott Ptach
11/12 Katie Hostetler
12/13 Zak Kjos
13/14 Jett Seymour
14/15 Cole Puckett
15/16 Hannah Soria
16/17 Colton Sankey
17/18 Nico Richeda
18/19 Bode Flanigan
19/20 Riley Grosdidier
20/21 Abby Olson

The Henry Hall Cup, no award this season

Discipline:Jumping

Award Description:

  • The Henry Hall Cup is an award designated in 2006 in memory of Henry Christian Hall. Henry was born in Ishpeming, MI in 1893 and was a very accomplished ski jumper gaining many titles and accomplishments during his career.
  • Henry was the first American World Record holder in 1917 when he jumped a distance of 203 feet here in Steamboat. At the age of 90, while visiting Steamboat, Henry skied down the landing hill during the 1982 Winter Carnival.
  • The Henry Hall Cup will be awarded each year to the highest ranking male and female
  • SSWSC special jumpers at the Normal Hill US Championships.

Year/Recipients
05/06 Trevor Wert
06/07 Taylor Fletcher
07/08 Taylor Fletcher
08/09 Dooper Dodds
09/10 Cliff Field
10/11 Chanon Pretorius
11/12 Aleck Cantick
12/13 Koby Vargas
13/14 Decker Dean
14/15 na
15/16 na
16/17 Decker Dean
17/18 Decker Dean
18/19 Gunnar Gilbertson
19/20 Erik Belshaw, Anika Belshaw
20/21 NA

The Scott Blair Character Award, awarded to Thomas Miller

Discipline:Multi-Discipline

Award Description:

  • This award is offered in memory of Scott Blair and his dedication to the athletes of the SSWSC for many years. Scott spent his time at the SSWSC for over 20 years as a coach, strength and conditioning specialist, physical therapist, parent and overall SSWSC supporter. Scott passed away in March of 2019 after a long battle that affected his quality of life for many years.
  • This award is for the special athlete from any discipline who is known for their sense of responsibility to others, their helpful spirit, their high value of friendship and their sense of humor. These are the characteristics Scott brought to the SSWSC and the values he left to his family and friends.
  • A $1,000 scholarship is awarded with this award each year.

Year/Recipients
19/20 Jacy Werner
20/21 Thomas Miller

Woodside Foundation Alpine “Cowboy Up” Award, awarded to Cooper Puckett

Discipline:Alpine Males U18-21

Award Description:

This award recognizes a male senior or post high school graduate alpine athlete, who has exhibited exceptional strength of character, through his patience, endurance and perseverance towards achieving personal alpine athletic goals throughout his years with the program, all the while maintaining a strong academic work ethic and commitment to full participation as a team member of his respective program. This
award is funded by the Woodside Foundation of the Laughlin family, initiated by Henry and Linda Laughlin in recognition of their son, Jesse Laughlin, SSWSC member from 2004 – 2014.

  • Must be a male high school senior or post high school graduate, currently a member of either the SSWSC U-18 or U-21 Alpine programs. and have participated in the SSWSC Alpine program for a minimum of six consecutive (6) years
  • Has exhibited a strong work ethic and desire to consistently improve to the best of his ability, working through setbacks and difficulties, and exhibiting patience and endurance that are the characteristics of a true winner, race results notwithstanding.
  • Has maintained a strong commitment to academics, maintaining a minimum of a 3.0 cumulative GPA in high school. (unexpected circumstances affecting this provision will be considered)Has been a positive ambassador for the SSWSC demonstrated through his outstanding personal conduct, both on and off the slopes, and through his respect and support towards coaches, teammates and staff.

Year/Recipients
16/17 Jett Seymour
17/18 na
18/19 Colton Sankey
19/20 Chase Seymour
20/21 Cooper Puckett

 

Coach Awards

Woodside Foundation Alpine Coach Excellence Award, awarded to Robert Baker
Discipline: Alpine Coaches of U18-U21

Award Description:

This award recognizes one exceptional Alpine coach, male or female, who not only has achieved a high standard of coaching excellence but has exhibited the desire and ability to be a mentor to the athletes. The award recipients will have a passion to train and inspire athletes to be the best they can be, while providing wisdom and counsel, both on and off the slopes to build athletes that are confident, motivated and have a positive sense of personal achievement throughout the program. This award is funded by the Woodside Foundation of the Laughlin family, initiated by Henry and Linda
Laughlin in honor of the dedicated coaching staff during the tenure of their son, Jesse Laughlin at SSWSC from 2004-14.

  • Must be a coach of the SSWSC U-18 or U-21 Alpine programs, male or female for three consecutive years.
  • Has exhibited the skills and talent to excel at coaching the sport of Alpine, and a passion for making better athletes
  • Exhibits outstanding dedication and strong work ethic, leading athletes by example and fostering a positive and supportive team environment
  • Has established trust, respect and an open door for communication, fostering successful athletes who train hard, take risks, and see counsel to overcome obstacles to achieving personal goals
  • Demonstrates a commitment to the mission and vision of the SSWSC combined with a high level of professional and personal conduct, on and off the mountain

Year/Recipient
15/16 Eric Cates
16/17 Ryan Wilson
17/18 Michael Bansmer
18/19 Thomas Karam
19/20 Noah Freed
20/21 Robert Baker

Alpine Coach of the Year, awarded to Joe Gilberston

Award Description:

  • Someone who has served as a solid role model and does an outstanding job of showing athletes of all ages how to grow within their chosen winter sport, how to win with grace and how to lose with self-respect.
  • A coach who has set a high standard, helping athletes realize their goals and potential and encouraging athletes to give every challenge their very best effort.
  • The coaches who will receive the Coach of the Year Award in their respective disciplines represent the very best of what the Winter Sports Club has to offer.

Year/Recipients
11/12 Jeff “Hoss” Hostetler
13/14 Erik Gilbert
14/15 Arnaud Favre
15/16 Mack Doro
16/17 Ben Brown
17/18 Michael Britton
18/19 Ty Upson
19/20 Chantal Knapp
20/21 Joe Gilberston

Freestyle Coach of the Year, awarded to Rick Hodges

Award Description:

  • Someone who has served as a solid role model and does an outstanding job of showing athletes of all ages how to grow within their chosen winter sport, how to win with grace and how to lose with self-respect.
  • A coach who has set a high standard, helping athletes realize their goals and potential and encouraging athletes to give every challenge their very best effort.
  • The coaches who will receive the Coach of the Year Award in their respective disciplines represent the very best of what the Winter Sports Club has to offer.

Year/Recipients
11/12 Joe Love
13/14 Courtnay Browne
14/15 Bridget Lipman
15/16 Bridget Lipman
16/17 Lars Johnson
17/18 Ann Battle Ayad
18/19 Courtnay Browne
19/20 James Mac
20/21 Rick Hodges

Freeskiing Coach of the Year, awarded to Nick Sear

Award Description:

  • Someone who has served as a solid role model and does an outstanding job of showing athletes of all ages how to grow within their chosen winter sport, how to win with grace and how to lose with self-respect.
  • A coach who has set a high standard, helping athletes realize their goals and potential and encouraging athletes to give every challenge their very best effort.
  • The coaches who will receive the Coach of the Year Award in their respective disciplines represent the very best of what the Winter Sports Club has to offer.

Year/Recipients
16/17 Andy Michnay
17/18 Logan McKee
18/19 Matti Hill
19/20 Andy Michnay
20/21 Nick Sear

Jumping/Nordic Combined Coach of the Year, awarded to Sam House

Award Description:

  • Someone who has served as a solid role model and does an outstanding job of showing athletes of all ages how to grow within their chosen winter sport, how to win with grace and how to lose with self-respect.
  • A coach who has set a high standard, helping athletes realize their goals and potential and encouraging athletes to give every challenge their very best effort.
  • The coaches who will receive the Coach of the Year Award in their respective disciplines represent the very best of what the Winter Sports Club has to offer.

Year/Recipients
11/12 Martin Bayer
13/14 Garrett Fisk
14/15 Karl Denney
15/16 Garrett Fisk
16/17 Ted Morton
17/18 Pete Daley
18/19 Karl Denney
19/20 Josh Hanson
20/21 Sam House

Cross Country Coach of the Year, awarded to Chris Sias

Award Description:

  • Someone who has served as a solid role model and does an outstanding job of showing athletes of all ages how to grow within their chosen winter sport, how to win with grace and how to lose with self-respect.
  • A coach who has set a high standard, helping athletes realize their goals and potential and encouraging athletes to give every challenge their very best effort.
  • The coaches who will receive the Coach of the Year Award in their respective disciplines represent the very best of what the Winter Sports Club has to offer.

Year/Recipients
11/12 Josh Smullin
13/14 Brad Piske
14/15 Bill Philip
15/16 Greg Burkholder
16/17 Josh Smullin
17/18 Ben Barbier
18/19 Deb Rose
19/20 Tasha Thrasher
20/21 Chris Sias

Snowboard Coach of the Year, awarded to Kieran Kuiper

Award Description:

  • Someone who has served as a solid role model and does an outstanding job of showing athletes of all ages how to grow within their chosen winter sport, how to win with grace and how to lose with self-respect.
  • A coach who has set a high standard, helping athletes realize their goals and potential and encouraging athletes to give every challenge their very best effort.
  • The coaches who will receive the Coach of the Year Award in their respective disciplines represent the very best of what the Winter Sports Club has to offer.

Year/Recipients
11/12 Ashley Berger
13/14 Elliott Martinez
14/15 Tracy Riser
15/16 Al Grogan
16/17 Al Grogan
17/18 Dave Winters
18/19 Erik Gunderson
19/20 Trevor “Apple” Mekelburg
20/21 Kieran Kuiper

Youth Coach of the Year, awarded to Nicole Cosby

Award Description:

  • Someone who has served as a solid role model and does an outstanding job of showing athletes of all ages how to grow within their chosen winter sport, how to win with grace and how to lose with self-respect.
  • A coach who has set a high standard, helping athletes realize their goals and potential and encouraging athletes to give every challenge their very best effort.
  • The coaches who will receive the Coach of the Year Award in their respective disciplines represent the very best of what the Winter Sports Club has to offer.

Year/Recipients
11/12 Linda Curzon
13/14 Mary Anderson
14/15 Cedar Beauregard
15/16 Nicole Cosby
16/17 Terry Brown
17/18 Dan Brabec
18/19 Heather Park
19/20 Linda Curzon
20/21 Nicole Cosby

Telemark Coach of the Year

Award Description:

  • Someone who has served as a solid role model and does an outstanding job of showing athletes of all ages how to grow within their chosen winter sport, how to win with grace and how to lose with self-respect.
  • A coach who has set a high standard, helping athletes realize their goals and potential and encouraging athletes to give every challenge their very best effort.
  • The coaches who will receive the Coach of the Year Award in their respective disciplines represent the very best of what the Winter Sports Club has to offer.

Year/Recipients
11/12 Wendy Tomlinson
13/14 Charlie Dresen
14/15 Rusty Davison
15/16 Rusty Davison
16/17 NA
17/18 NA
18/19 NA